Káros Ételek Kutyáknak: Mit Ne Adj a Kedvencednek?
Tudtad, hogy számos olyan étel létezik, ami kifejezetten káros a kutyáknak? A kutyád egészsége a legfontosabb! Ez nem kérdés. Éppen ezért mindannyiunkat foglalkoztat ez a téma és van némi elképzelésünk arról, hogy mit szabad és mit nem szabad etetni kedvencünkkel. Felmerült bennem a kérdés néhány éve, hogy vajon tényleg úgy van ahogy gondolom? Mik lehetnek valóban káros ételek kutyáknak? Temérdek tudományos szakirodalom és tapasztalat gyűlt össze az elmúlt évtizedekben, szóval szerencsére nem kell találgatnunk. Ebben a cikkben összegyűjtöttem, melyek azok a káros ételek kutyáknak, amiket semmiképpen se adj a kedvencednek, és bemutatom az egészséges alternatívákat is.
Káros ételek kutyáknak, amiket semmiképpen ne adj a kedvencednek!
A felelős kutyatartás egyik legfontosabb része a kutyák megfelelő táplálása. Sokan szeretnék kényeztetni kedvencüket egy-egy falattal a saját ételükből, de fontos tisztában lenni azzal, hogy számos olyan élelmiszer van, ami kifejezetten káros, sőt akár halálos is lehet a kutyák számára. Lássuk, melyek ezek a mérgező ételek kutyáknak:
Kelt tésztából származó ételek (Nyers tészta, kenyér)
A nyers tészta (kenyér, pizza, stb.) a kutya gyomrában tovább kel, ami életveszélyes gyomorcsavarodást (torsio ventriculi) okozhat. Emellett a kelés során felszabaduló alkohol (etanol) alkoholmérgezést okozhat, ami koordinációs zavarokhoz, légzési nehézségekhez és akár kómát is eredményezhet. Itt kifejezetten a nyers kelt tésztáról van szó és nem a kész pékárúról.
Hagyma és fokhagyma
A hagymafélék (hagyma, fokhagyma, póréhagyma, metélőhagyma) minden formában (nyers, főtt, szárított, porított) mérgezőek a kutyákra. Ezek N-propil-diszulfidot tartalmaznak, ami károsítja a vörösvérsejteket, ami hemolitikus anémiát (vérszegénységet) okozhat. Különösen érzékenyek rá a japán fajták (akita inu, shiba inu). A tünetek közé tartozik a gyengeség, étvágytalanság, hányás, hasmenés és sötét színű vizelet. Kisebb mennyiség esetén is káros lehet, különösen hosszú távon.
Alma magja
Az alma magja cianogén glikozidokat tartalmaz, amelyek emésztés során cianidot szabadítanak fel. Bár a mennyiség általában csekély, nagyobb mennyiség elfogyasztása mérgezést okozhat. A magok mellett a szára is tartalmazhat ciánt. Érdemes eltávolítani a magokat, mielőtt a kutyának adnánk almát.
Szőlő és mazsola
A szőlő és a mazsola toxicitásának pontos oka még nem ismert, de bizonyítottan veseelégtelenséget okozhat kutyáknál. Már kis mennyiség is súlyos problémákat okozhat. A tünetek közé tartozik a hányás, étvágytalanság, letargia és csökkent vizeletürítés. Ha a kutya szőlőt vagy mazsolát evett, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
Kukorica
A kukorica önmagában nem mérgező, de a nem megemésztett kukoricaszemek, különösen nagyobb mennyiségben, bélzáródást okozhatnak, különösen kisebb testű kutyáknál. A kukoricacső is veszélyes, mert a kutya megpróbálhatja lenyelni, ami fulladáshoz vagy bélzáródáshoz vezethet.

Te adnál ilyet?!
Krumpli
A nyers krumpli és a krumpli zöld részei (szára, levele) szolanint tartalmaznak, ami mérgező a kutyák számára. A főzés csökkenti a szolanin mennyiségét, így a főtt krumpli mérsékelt mennyiségben általában biztonságos, de nem ajánlott a rendszeres etetése. A sült krumpli magas zsírtartalma emésztési problémákat okozhat.
Alkohol
Még kis mennyiségű alkohol is súlyos mérgezést okozhat kutyáknál. Az alkohol gyorsan felszívódik a véráramba, és károsítja az agyat, a májat és a szívet. A tünetek közé tartozik a koordinációs zavar, hányás, légzési nehézség, remegés, és akár kómát is eredményezhet. Soha ne adjunk alkoholt a kutyának!
Koffein
A koffein (kávé, tea, energiaitalok, csokoládé) stimulálja a központi idegrendszert és a szívet. Már kis mennyiségben is okozhat hiperaktivitást, nyugtalanságot, hányás, hasmenés, szívritmuszavarokat, rohamokat és akár halált is. A koffein különösen veszélyes a kisebb testű kutyákra.
Csokoládé
A csokoládé teobromint tartalmaz, ami a kutyák számára mérgező. A teobromin stimulálja a központi idegrendszert és a szívet. A mérgezés súlyossága a csokoládé típusától (sötét csokoládé a legveszélyesebb), a kutya méretétől és az elfogyasztott mennyiségtől függ. A tünetek közé tartozik a hányás, hasmenés, hiperaktivitás, remegés, rohamok és akár halál is.
Főzött csontok
A főzés hatására a csontok elveszítik rugalmasságukat és éles szilánkokra törhetnek. Ezek a szilánkok sérüléseket okozhatnak a szájban, a nyelőcsőben, a gyomorban és a belekben, akár perforációt (átlyukadást) is okozhatnak. Soha ne adjunk főtt csontot a kutyának! A nyers, húsos csontok (megfelelő méretben és felügyelet mellett) biztonságosabbak lehetnek, de mindig legyünk óvatosak.
Nyers sertéshús
A nyers sertéshús Aujeszky-vírust (álveszettség) hordozhatja, ami a kutyák számára halálos. Az Aujeszky-vírus idegrendszeri tüneteket okoz, mint például viszketés, idegesség, görcsök, bénulás és nyáladzás. A fertőzés általában halálos kimenetelű. A sertéshús alapos főzése elpusztítja a vírust.
Mérgező gombák
A gombák azonosítása nehéz, és sok gombafaj mérgező a kutyák számára. A gombamérgezés súlyos máj- és veseelégtelenséget okozhat, és akár halálos is lehet. Ha a kutyád gombát evett, azonnal fordulj állatorvoshoz, és vigyél mintát a gombából az azonosításhoz.
Babérlevél
A babérlevél nehezen emészthető, és éles szélei sérüléseket okozhatnak a nyelőcsőben vagy a gyomorban. A babérlevél emellett illóolajokat is tartalmaz, amelyek irritálhatják a gyomrot.
Emberi gyógyszerek
Számos emberi gyógyszer mérgező a kutyák számára. A fájdalomcsillapítók (pl. ibuprofen, naproxen), a antidepresszánsok, a szívgyógyszerek és a paracetamol különösen veszélyesek. Soha ne adj emberi gyógyszert a kutyának állatorvosi konzultáció nélkül! Ha a kutya gyógyszert evett, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
Avokádó
Az avokádó persint tartalmaz, ami egyes állatokra (pl. madarak, lovak, rágcsálók) mérgező, de a kutyák általában toleránsabbak vele szemben. Azonban az avokádó magja nagy és fulladást okozhat. Az avokádó emellett magas zsírtartalmú, ami emésztési problémákat okozhat kutyáknál.

Ha a kutyád habzsol, félti az ételt, vagy felszed mindent, amit az utcán talál, vagy ellenkezőleg, nem akar enni, “válogat” és szeretnél ezen változtatni, akkor keress meg! Viselkedés terápiával lehet ezen változtatni.
Egészséges nasik: Mit ehet biztonságosan a kutyád?
Szerencsére számos olyan élelmiszer létezik, ami biztonságos és egészséges a kutyák számára. A zöldségek közül bátran adhatsz zöld babot, céklát, zellerszárat, borsót, répát és főtt édesburgonyát. A gyümölcsök közül a dinnye, az őszibarack, a körte, a sárgabarack, a sárgadinnye, a kiwi, az áfonya, az ananász, a szilva, a görögdinnye, a mangó, az eper, a málna, a faeper, a banán és az alma (mag nélkül!) is jó választás lehet. A zöldségek közül ide tartozik a brokkoli, a kelbimbó, a spenót, a cukkini, a zellerszár, a cékla, a répa, a zödsaláta, a zöldborsó, a főtt burgonya, az édesburgonya, a tök, a kelkáposzta, az uborka, a paprika (nem a fűszerpaprika), a padlizsán (hőkezelt), a csemege kukorica, a zöldbab, a karfiol, a paszternák és a lila káposzta. Fontos a megfelelő kutyatáp kiválasztása is.
Tippek a helyes tápláláshoz
Lehet, hogy nem értesz velem egyet, de az én álláspontom az, hogy szükségtelen kockáztatni. Elképzelhető, hogy a “napi kocka csokikával” is eléldegél a kutyus, de egyrészt nem fogja feltétlenül tudni a gazdi, ha a kutyának fájdalmai vannak, másrészt nem fogja tudni, hogy meddig élt volna “csokika” nélkül. Elkerülendők a káros ételek kutyáknak! Ez a legegyszerűbb. Temérdek bizonyítottan egészséges opció létezik. Ha kutyád hajlamos a habzsolásra, helyezz egy teniszlabdát a táljába! Így a kutyának körül kell manővereznie a labdát, hogy hozzáférjen a táplálékhoz, ami lelassítja az evést. Léteznek speciális, habzsolásgátló tálak is, amelyek hasonló elven működnek. A habzsolás lassítása csökkenti a gyomorcsavarodás kockázatát, és javítja az emésztést.
A táplálék egy részét adhatod habzsolásgátló talákba, vagy “ügyességi játékokba”, melyekből a kutyának ki kell ügyeskednie a falatokat. Ez mentálisan lefárasztja a kutyát . Fontos a rendszeres etetési időpontok betartása, hogy a kutya szervezete hozzászokjon a táplálékfelvételhez. Válassz a kutya korának, fajtájának és aktivitási szintjének megfelelő, magas minőségű kutyatápot.
Ne feledd! Ha bármilyen kérdésed vagy aggodalmad van a kutya táplálásával kapcsolatban, mindig konzultálj állatorvossal! Ő ismeri a legjobban a kutyád egyedi igényeit, és személyre szabott tanácsot tud adni.