Szobatisztaság tanítása kutyáknak egyszerűen
A szobatisztaságra nevelés az egyik legnagyobb kihívás a kutyatulajdonosok számára. A videóimban több alkalommal is foglalkoztam már a témával, hiszen nem csak ez az egyik leggyakoribb kérdés, ami felém érkezik, hanem szintén a leggyakoribb probléma, amivel a gazdik megkeresnek kutyaviselkedés-terápiás megoldásokért. Balesetek előfordulhatnak ugyan, de a szobatisztaság tanítását – talán felesleges is magyarázni – nem csupán higiéniai megfontolásból érdemes korán elkezdeni. Ez a kutyáknál nemkívánatos szokássá válhat, sőt, a rendszeres lakásba történő piszkolás olyan mögöttes okokra is utalhat, amik egyéb problémákat tudnak okozni az együttélés során. Fontos tudni, hogy a tanulás a kutya számára egy folyamat, ami időt és türelmet igényel a gazditól a szobatisztaság tanítása esetében is. Nincs megoldás pillanatok alatt, de ha következetesen és pozitív megerősítéssel dolgozik valaki, akkor kétségkívül menni fog.
A szobatisztaságra tanítás alapja
1. Rendszeresség
Vidd ki a kutyát mindig ugyanazokban az időpontokban (reggel, étkezések után, játékot követően, lefekvés előtt).
2. Dicséret és jutalom
Amikor a megfelelő helyen végzi a dolgát, azonnal jutalmazd meg, vagy valami finomsággal vagy dicsérettel.
3. Balesetek kezelése
Ha bent baleset történik, ne büntesd! Takaríts fel alaposan, hogy ne maradjon szag és folytasd a tanítást.
4. Figyelj rá
Figyeld a jeleket (szaglászás, körözés), hogy időben ki tudd vinni piszkolni.
Gyakori problémák a szobatisztaság terén
1. A kutya nem jelez
A kutyák nem mindig adják egyértelműen a tudtodra, hogy ki kell menniük. Ilyenkor érdemes gyakrabban kivinni őket és megtanítani egy jelet (pl. ajtóhoz sétálás, csengő használata).
2. Tartogatás
Előfordulhat, hogy a kutya visszatartja a vizeletét, mert bizonytalan a kinti környezettel kapcsolatban vagy stresszes. Fontos, hogy nyugodt környezetet biztosíts és időt adj neki a szobatisztaság tanítása során.
3. Nem piszkol a pelenkára
Ha a kutya elkerüli a pelenkát, lehet, hogy nem érzi biztonságosnak, vagy kölyökként más felülethez szokott.
4. Bent is elvégzi a dolgát kinti séta után
Ez sokszor annak a jele, hogy nem érzi magát biztonságban odakint, vagy még nem érti teljesen az összefüggést a kinti ürítés és a jutalmazás között. Fontos a következetes jutalmazás és a gyakorlás.
Legyél türelmes! A tanulás minden kutyánál más tempóban halad.

Miben tudok segíteni?
A szobatisztasággal kapcsolatos problémák megoldásához elengedhetetlen, hogy megértsük a viselkedés okait. Hiszen ha nem tudjuk, mi okozza a problémát, hogyan fogjuk tudni megoldani? Ha nem ásunk le a probléma gyökeréhez és nem találjuk meg a kiváltó okot, a megoldás sem lesz hatékony.
A konzultációim során mindig személyre szabottan elemzem a kutya és a gazdi helyzetét, hogy a legjobb megoldást találjuk meg. Egy alapos felmérés segít abban, hogy a lehető legténylgesebb információt kapjam a kutya viselkedéséről, a kialakult szokásokról és a háttérokokról. Ezért nem alkalmazok “mindenkire jó” megoldásokat, hanem egyedi stratégiát dolgozok ki minden kutyára és helyzetre.

Készen állsz a változásra? Írj nekem, és kezdjük el a kutyád szobatisztaságra való szoktatását!
Más gazdik tanácsa?
Gyakori kérdés szokott lenni nézőktől, hogy miért nem adok szobatisztasággal kapcsolatos átfogó tanácsot? A válasz egyszerű – és nem üzleti jellegű. Sok egyéb téma van, ahol lehetséges úgy segítenem videókban, hogy ne okozzak vele kárt, de a szobatisztaság tanítása nem ilyen téma. Az itt közzétett általános információk is elegendőek lehetnek például megelőzéshez – és remélem sokaknak segítenek is -, de ha a probléma összetett, akkor egyénre szabott tervre van szükség. Nagyon kevés az esély arra, hogy egy másik gazdi pontosan ugyanolyan helyzetben legyen, mint te, ugyanolyan életkörülmények között és a kutyája is pontosan ugyanolyan okokból piszkoljon be, mint a te kutyád. Ezért nem hatékonyak az internetes fórumokon, vagy a más gazdiktól kapott tanácsok. Sőt, nagyon könnyen ronthatsz is a helyzeten, ahogy sok gazdi is beszámol róla – állításuk szerint ők is “megpróbáltak mindent, amit találtak”, de ennek ellenére (vagy épp emiatt) egyre rosszabb helyzetbe kerültek.
Minden kutya egyedi, sajátos körülményekkel, tehát minden komplex problémára egyedi megoldás szükséges! Éppen ezért kezdem a gazdikkal végzett közös munkát egy alapos felméréssel.
Legyél türelmes! Ha úgy érzed, hogy elakadtál vagy nem találod a problémát, keress fel bátran, hogy közösen megtaláljuk a megfelelő megoldást!
Források:
Beerda, B., Schilder, M. B., van Hooff, J. A., & de Vries, H. W. (1997). Manifestations of chronic and acute stress in dogs. Applied Animal Behaviour Science, 52(3-4), 307-319
Blackwell, E. J., Twells, C., Seawright, A., & Casey, R. A. (2008). The relationship between training methods and the occurrence of behavior problems in domestic dogs. Applied Animal Behaviour Science, 110(1-2), 49-60